The Florida Open - Compete USA Competition

Adult Bronze Dramatic Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Hortensia Morales, Skating Federation of...1113/1 
2.Erika Lyons, Southwest Florida FSC2223/2 
3.Lisa Royan, Southwest Florida FSC3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKathleen KriegerArlington Hts, IL
Assistant Referee  
AccountantSusan NeimanNew York, NY
Judge 1Marcia ChaffeeWest Chester, OH
Judge 2Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:15PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Adult Bronze Ladies Free Skate

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Hortensia Morales, Skating Federation of...1212/1 
2.Stephanie Peters, Orlando FSC2123/2 
3.Lisa Royan, Southwest Florida FSC3432/3 
4.Erika Lyons, Southwest Florida FSC4343/4 
5.Kerri Bottorff, Central Florida FSC5553/5 
6.Michele Regalla, Central Florida FSC6663/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 07:17PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Adult Bronze Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Kerri Bottorff, Central Florida FSC1212/1 
2.Hortensia Morales, Skating Federation of...2123/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 12:28PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Adult Bronze Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Hortensia Morales, Skating Federation of...111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 08:03PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Adult Pre Bronze Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Stacey Faulk, Space Coast Ice Plex FSC1113/1 
2.Cathy Sabella, Atlanta FSC2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristo BritoSpringdale, VA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 2Earl RobertsStuart, FL
Judge 3David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:22PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Adult Pre Bronze Ladies Free Skate

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Kerri Deitsch, Palm Beach FSC1113/1 
2.Stacey Faulk, Space Coast Ice Plex FSC2223/2 
3.Cathy Sabella, Atlanta FSC3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 06:49PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Adult Showcase 1-6

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Michelle Tanner, First Coast FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantSusan NeimanNew York, NY
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 3Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 02:13PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Adult Silver Dramatic Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Dana Opsincs, Southwest Florida FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKathleen KriegerArlington Hts, IL
Assistant Referee  
AccountantSusan NeimanNew York, NY
Judge 1Marcia ChaffeeWest Chester, OH
Judge 2Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:14PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Adult Silver Ladies Free Skate

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Rachel Saul, Tampa Bay SC1113/1 
2.Dana Opsincs, Southwest Florida FSC2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 06:56PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Adult Silver Solo Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Elizabeth Murdock, Sycamore ISC2.0

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 08:05PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Adult Silver Solo Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Elizabeth Murdock, Sycamore ISC1113/1 1.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeSusan MillerBryn Mawr, PA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 08:05PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Adult Silver Solo Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Elizabeth Murdock, Sycamore ISC1113/1 1.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeSusan MillerBryn Mawr, PA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 08:05PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Basic 2 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Juliet Meek, Jacksonville Ice & Sp...1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 08:55AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Basic 2 Program

Standings during the Compulsory Moves

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Juliet Meek, Jacksonville Ice & Sp...   / 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 10:06AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Basic 3 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Isabella Bowles, Daytona Skating Schoo...2112/1 
2.Camila Morales, Panthers Ice Den (Bas...1223/2 
3.London Kristel, Panthers Ice Den (Bas...3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 08:55AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Basic 3 Program Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Isaac Andrews, Space Coast Ice Plex FSC1113/1 
2.Clara Fontana, Jacksonville Ice & Sp...2223/2 
3.Parker Daniels, Space Coast Ice Plex FSC4332/3 
4.London Kristel, Panthers Ice Den (Bas...3443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 10:12AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Basic 3 Program Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Sophia Ortega, Mexico - Federacion M...1113/1 
2.Isabella Bowles, Daytona Skating Schoo...3222/2 
3.Camila Morales, Panthers Ice Den (Bas...2333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 10:18AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Basic 4 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Adrianna Alamo, Daytona Skating Schoo...1113/1 
2.Michael Odgers, Daytona Skating Schoo...2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 08:56AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Basic 4 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Veronika Vassiliev, Scott Rakow Youth Cen...1612/1 
2.Cameryn Irby, Daytona Skating Schoo...2223/2 
3.Adrianna Alamo, Daytona Skating Schoo...4132/3 
4.Channing Irby, Daytona Skating Schoo...3443/4 
5.Audrey Fontana, Jacksonville Ice & Sp...5362/5TOM 8
6.Amelia Adams, Central Florida FSC6552/5TOM 10

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 2Andrew LamLake Worth, FL
Judge 3Mark LadwigParrish, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 10:43AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Basic 5 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Christopher Wall, Daytona Skating Schoo...1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 08:57AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Basic 5 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Nicole Fernandez, Kendall Ice Arena1122/1 
2.Mariana de Santiago Palomares, Mexico - Federacion M...2312/2 
3.Tiana Young, Space Coast Ice Plex FSC4232/3 
4.Amber Goett, Space Coast Ice Plex FSC3443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 2Andrew LamLake Worth, FL
Judge 3Mark LadwigParrish, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 10:41AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Basic 6 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Mandi Beecroft, Panthers FSC1113/1 
2.Brittany Heimer, Jacksonville Ice & Sp...2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 08:56AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Basic 6 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Clara Andrews, Space Coast Ice Plex FSC1132/1 
2.Mandi Beecroft, Panthers FSC2213/2 
3.Anna Lennon, Carolinas FSC3323/3 
4.Claire Wilson, Space Coast Ice Plex FSC4542/4 
5.Brittany Heimer, Jacksonville Ice & Sp...5453/5 
 Cady Lee, Jacksonville Ice & Sp...    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeSusan MillerBryn Mawr, PA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Lori DunnGreensboro, GA
Judge 2Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 10:54AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Basic Showcase 1-6 Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Claire Wilson, Space Coast Ice Plex FSC1223/2 
2.Tiana Young, Space Coast Ice Plex FSC2312/2 
3.Mandi Beecroft, Panthers FSC3133/3 
4.Amber Goett, Space Coast Ice Plex FSC4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantSusan NeimanNew York, NY
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 3Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:45PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Basic Showcase 1-6 Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Clara Andrews, Space Coast Ice Plex FSC1122/1 
2.Sophia Ortega, Mexico - Federacion M...2312/2 
3.Mariana de Santiago Palomares, Mexico - Federacion M...3233/3 
 Emilie Rodriguez, Mexico - Federacion M...    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantSusan NeimanNew York, NY
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 3Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:56PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Beginner Compulsor Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Hailey Caple, Florida Gold Coast FSC1113/1 
2.Deanna Schwarzberg, Palm Beach Skate Zone...3222/2 
3.Bilant Aristil, First Coast FSC2333/3 
 Samuelle Wyler, Scott Rakow Youth Cen...    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 3Mark LadwigParrish, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 11:44AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Beginner Girls Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Maria Hernandez, Mexico - Federacion M...213124/2*** TIE ***
1.Hailey Caple, Florida Gold Coast FSC321214/2*** TIE ***
3.Deanna Schwarzberg, Palm Beach Skate Zone...135334/3 
4.Ella Homsky, Jacksonville Ice & Sp...442445/4 
5.Madeline kramer, Central Florida FSC554555/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Earl RobertsStuart, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 4Sara StephensMarietta, GA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 08:24AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Beginner Jumps

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Mia Venezia, Panthers FSC111115/1 
2.Madeline Kramer, Central Florida FSC222225/2 
 Deanna Schwarzberg, Palm Beach Skate Zone...      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:47PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Beginner Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Madeline Kramer, Central Florida FSC2112/1 
2.Maria Hernandez, Mexico - Federacion M...1223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantSusan NeimanNew York, NY
Judge 1Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 2Megan RaymondBethesda, MD
Judge 3Christy WilliamsPembroke Pines, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 11:36AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Beginner Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Vanessa McCann, Florida Gold Coast FSC111115/1 
2.Mia Venezia, Panthers FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLori DunnGreensboro, GA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Marcia ChaffeeWest Chester, OH
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 5Sara StephensMarietta, GA
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 06:15PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 1 Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Adelaide Schoeni, Scott Rakow Youth Cen...2213/2 
2.Hannah Rivkin, First Coast FSC6122/2 
3.Christa Nelson, Learn To Skate of the...1342/3 
4.Cierra Moisan, Jacksonville Ice & Sp...4433/4 
5.Devin Meek, First Coast FSC5553/5 
6.Eva Modico, Florida Everblades FSC3663/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 09:19AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 1 Program Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Kathryn Polcz, Palm Beach FSC2112/1 
2.Noelle Wilson, Space Coast Ice Plex FSC5222/2 
3.Brooklyn Wilson, Space Coast Ice Plex FSC1432/3TOM 4
4.Marley Muentes, Palm Beach Skate Zone...3342/3TOM 6
5.Diana Stepanova, Jacksonville Ice & Sp...4562/5 
6.Eva Modico, Florida Everblades FSC6653/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeSusan MillerBryn Mawr, PA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Lori DunnGreensboro, GA
Judge 2Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 11:34AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 1 Program Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Ana Jimenes, Jacksonville Ice & Sp...1212/1 
2.Christa Nelson, Learn To Skate of the...4122/2 
3.Hannah Quindo, Carolina Ice Palace (...2432/3TOM 5
4.Devin Meek, First Coast FSC3352/3TOM 6
5.Tamari Sulakvelidze, Ice Factory Skate Sch...5543/5 
6.Holden Deitsch, Palm Beach FSC6663/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Sara StephensMarietta, GA
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 12:12PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 1 Program Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Abigail Newbury, Washington FSC2112/1 
2.Adelaide Schoeni, Scott Rakow Youth Cen...1223/2 
3.Samuelle Wyler, Scott Rakow Youth Cen...3333/3 
4.Nicole Wendt, Ice Factory Skate Sch...4452/4 
5.Mia Pagliarini, Space Coast Ice Plex FSC5543/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Sara StephensMarietta, GA
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 12:20PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 1 Program Group D

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Emily Newbury, Washington FSC1113/1 
2.Maria Fernandez Lorenzo, Mexico - Federacion M...2223/2 
3.Hannah Rivkin, First Coast FSC3352/3 
4.Cierra Moisan, Jacksonville Ice & Sp...4433/4 
5.Mycala Brown, Space Coast Ice Plex FSC5642/5 
6.Sophie Porzi, Ice Factory Skate Sch...6563/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Sara StephensMarietta, GA
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 12:38PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 2 Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Sophia Gutierrez, Miami FSC1113/1 
 Ana Valentina Cal, Miami FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 09:37AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 2 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Sophia Gutierrez, Miami FSC2112/1 
2.Jaidan Jess, Space Coast Ice Plex FSC1223/2 
3.Mia Venezia, Panthers FSC3432/3 
4.Sullivan Jones, Ice Factory Skate Sch...4343/4 
 Ana Valentina Cal, Miami FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Sara StephensMarietta, GA
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 12:50PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 3 Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Jasmine Sthapit, Pines FSC1113/1 
2.Ellasyn Longval, FSC of Charleston2322/2 
3.Aliandra Brautigan, FSC of Charleston3233/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 09:38AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 3 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Melanie Landy, Space Coast Ice Plex FSC3112/1 
2.Jasmine Sthapit, Pines FSC1242/2 
3.Ashleigh Jordan, Space Coast Ice Plex FSC2432/3*** TIE ***
3.Aliandra Brautigan, FSC of Charleston4322/3*** TIE ***
5.Ellasyn Longval, FSC of Charleston5553/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Todd BromleyCarrolton, TX
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:04PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 4 Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Julie Ye, Pines FSC1113/1 
2.Alexandria Guerrier, Pines FSC2223/2 
 Celine Checa, Miami FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 09:41AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 4 Program Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Julie Ye, Pines FSC1113/1 
2.Romina Simonassi, Panthers FSC2242/2 
3.Alexandria Guerrier, Pines FSC3323/3 
4.Ava Scioscia, First Coast FSC4532/4 
5.Natalie Norcross, Space Coast Ice Plex FSC5453/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantSusan NeimanNew York, NY
Judge 1Todd BromleyCarrolton, TX
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:25PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 4 Program Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Camila Simonassi, Panthers FSC1113/1 
2.Emily Font, Panthers FSC2223/2 
3.Courtney Thompson, Ice Factory Skate Sch...3333/3 
 Celine Checa, Miami FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Todd BromleyCarrolton, TX
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:34PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 5 Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Stella Huang, Pines FSC1113/1 
2.Paige LeBlanc, Daytona Beach FSC2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 09:50AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Free Skate 5 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Stella Huang, Pines FSC1113/1 
2.Paige LeBlanc, Daytona Beach FSC2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Todd BromleyCarrolton, TX
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:07PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

High Beginner Compulsor Moves Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Katelyn Dixon, Georgia FSC2223/2 
2.Duygu Lal Unsalan, Central Florida FSC1432/3TO 8
3.Sophie Corbin, Georgia FSC3512/3TO 9
4.Sarah Moon, Central Florida FSC4143/4 
5.Aurora Souders, Central Florida FSC5353/5 
6.Evie Gibbons, First Coast FSC6663/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 3Mark LadwigParrish, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 11:31AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

High Beginner Compulsor Moves Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Katie Richardson, Tampa Bay SC1113/1 
2.Elektra Meyers, Florida Gold Coast FSC2322/2 
3.Caitlin Mesa, Panthers FSC3432/3 
4.Vanessa McCann, Florida Gold Coast FSC4243/4 
 Ellaree Zack, Panthers FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 3Mark LadwigParrish, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 11:47AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

High Beginner Free Skate Boys

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Bobby Scrogins, First Coast FSC112114/1 
2.Bilant Aristil, First Coast FSC223224/2 
3.Noah Deitsch, Palm Beach FSC331335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Earl RobertsStuart, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 4Sara StephensMarietta, GA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 08:31AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

High Beginner Free Skate Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Aurora Souders, Central Florida FSC113114/1 
2.Sophie Corbin, Georgia FSC322233/2 
3.Lauren Ashton, Carolinas FSC434425/4 
4.Serena Kemble, Space Coast Ice Plex FSC241553/4 
5.Jane Kogan, Space Coast Ice Plex FSC565344/5 
6.Evie Gibbons, First Coast FSC656665/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Earl RobertsStuart, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 4Sara StephensMarietta, GA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 08:52AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

High Beginner Free Skate Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Bridgette Wirth, Central Florida FSC513113/1 
2.Vanessa McCann, Florida Gold Coast FSC321224/2 
3.Katelyn Dixon, Georgia FSC234445/4 
4.Ellaree Zack, Panthers FSC445334/4 
5.Samara Makowsky, Central Florida FSC152555/5 
6.Zoe Deitsch, Palm Beach FSC666665/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Earl RobertsStuart, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 4Sara StephensMarietta, GA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 09:08AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

High Beginner Free Skate Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ana Sofia Mendoza, Mexico - Federacion M...211114/1 
2.Gabriella Downs-Sales, Ice Factory Skate Sch...122333/2 
3.Katie Richardson, Tampa Bay SC443223/3 
4.Alexandra Contreraz, FSC of Charleston334445/4 
5.Shauna Durham, Carolina Ice Palace (...555555/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Earl RobertsStuart, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 4Sara StephensMarietta, GA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 09:30AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

High Beginner Jumps Boys

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Noah Deitsch, Palm Beach FSC111115/1 
2.Holden Deitsch, Palm Beach FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:51PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

High Beginner Jumps Girls

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Caitlin Mesa, Panthers FSC211133/1 
2.Romina Simonassi, Panthers FSC322214/2 
3.Duygu Lal Unsalan, Central Florida FSC133325/3 
 Shauna Durham, Carolina Ice Palace (...      Withdrawn
 Ellaree Zack, Panthers FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:59PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

High Beginner Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Serena Kemble, Space Coast Ice Plex FSC3112/1 
2.Noah Deitsch, Palm Beach FSC1223/2 
3.Zoe Deitsch, Palm Beach FSC2333/3 
4.Maddie Rosado, Daytona Beach FSC4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantSusan NeimanNew York, NY
Judge 1Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 2Megan RaymondBethesda, MD
Judge 3Christy WilliamsPembroke Pines, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 11:36AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

High Beginner Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ana Sofia Mendoza, Mexico - Federacion M...111115/1 
2.Elektra Meyers, Florida Gold Coast FSC322224/2 
3.Caitlin Mesa, Panthers FSC233335/3 
4.Romina Simonassi, Panthers FSC444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLori DunnGreensboro, GA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Marcia ChaffeeWest Chester, OH
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 5Sara StephensMarietta, GA
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 06:14PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Intermediate Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Reagan Shippee, Palmetto Skate Club1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristo BritoSpringdale, VA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 2Earl RobertsStuart, FL
Judge 3David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:17PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Intermediate Dramatic Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Madeline Warren, Space Coast Ice Plex FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKathleen KriegerArlington Hts, IL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Marcia ChaffeeWest Chester, OH
Judge 2Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:01PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Intermediate Jumps

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Macarena Lopez, Mexico - Federacion M...111115/1 
2.Ghyslaine Wambst, Miami FSC322233/2 
3.Sabrina Dale, Orlando FSC233325/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Megan RaymondBethesda, MD
Judge 4Mark LadwigParrish, FL
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 05:34PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Intermediate Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Isabella Grignon, Space Coast Ice Plex FSC1212/1 
2.Gretchen Lentz, SC Of Vail2123/2 
3.Kristen Hill, Central Florida FSC3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 11:58AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Intermediate Shadow Dance

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Taylor Wheeler, Central Florida FSC
Emma Steel, Central Florida FSC
1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeSusan MillerBryn Mawr, PA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 08:03PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Intermediate Solo Combined

Final Standings

PlaceD1FDNameFP
1.31Madeline Freeman, Atlanta FSC4.0
2.13Francesca Cilluffo, Great Neck FSC4.0
3.42Brianna Wood, University of Delawar...6.0
4.54Orianna Soublette, Palm Beach FSC9.0
5.27Michelle Gras, Palm Beach FSC9.0
6.66Madison Borsellino, Palm Beach FSC12.0
7.85Anna-Sophia Rodriguez, Miami FSC13.0
8.79Taylor Wheeler, Central Florida FSC16.0
9.108Isabella Dady, Central Florida FSC18.0
10.910Stephanie Brimeyer, Atlanta FSC19.0

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 06:58PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Intermediate Solo Combined

Standings for the First Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Francesca Cilluffo, Great Neck FSC21451144/2TO 181.0
2.Michelle Gras, Palm Beach FSC36112814/2TO 222.0
3.Madeline Freeman, Atlanta FSC12329264/2TOM 73.0
4.Brianna Wood, University of Delawar...63244355/4 4.0
5.Orianna Soublette, Palm Beach FSC45837924/5TOM 145.0
6.Madison Borsellino, Palm Beach FSC54573774/5TOM 176.0
7.Taylor Wheeler, Central Florida FSC77665435/6 7.0
8.Anna-Sophia Rodriguez, Miami FSC98788595/8 8.0
9.Stephanie Brimeyer, Atlanta FSC10109106684/9 9.0
10.Isabella Dady, Central Florida FSC891091010107/10 10.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 4Vicki MertenNew York, NY
Judge 5Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 6Earl RobertsStuart, FL
Judge 7David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 06:58PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Intermediate Solo Combined

Standings for the Free Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Madeline Freeman, Atlanta FSC12127216/2 1.0
2.Brianna Wood, University of Delawar...24212425/2 2.0
3.Francesca Cilluffo, Great Neck FSC31531336/3 3.0
4.Orianna Soublette, Palm Beach FSC48643744/4 4.0
5.Anna-Sophia Rodriguez, Miami FSC75374174/5TOM 135.0
6.Madison Borsellino, Palm Beach FSC57465564/5TOM 196.0
7.Michelle Gras, Palm Beach FSC66856656/6 7.0
8.Isabella Dady, Central Florida FSC83788896/8 8.0
9.Taylor Wheeler, Central Florida FSC99999987/9 9.0
10.Stephanie Brimeyer, Atlanta FSC101010101010107/10 10.0

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 4Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 5Vicki MertenNew York, NY
Judge 6Earl RobertsStuart, FL
Judge 7David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 06:58PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Intermediate Solo Combined

Final Standings

PlaceD1FDNameFP
1.31Madeline Freeman, Atlanta FSC3.1
2.13Francesca Cilluffo, Great Neck FSC3.7
3.42Brianna Wood, University of Delawar...4.8
4.54Orianna Soublette, Palm Beach FSC7.5
5.27Michelle Gras, Palm Beach FSC8.4
6.66Madison Borsellino, Palm Beach FSC10.2
7.85Anna-Sophia Rodriguez, Miami FSC10.6
8.79Taylor Wheeler, Central Florida FSC13.9
9.108Isabella Dady, Central Florida FSC15.0
10.910Stephanie Brimeyer, Atlanta FSC16.3

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:55PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Intermediate Solo Combined

Standings for the First Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Francesca Cilluffo, Great Neck FSC21451144/2TO 180.7
2.Michelle Gras, Palm Beach FSC36112814/2TO 221.4
3.Madeline Freeman, Atlanta FSC12329264/2TOM 72.1
4.Brianna Wood, University of Delawar...63244355/4 2.8
5.Orianna Soublette, Palm Beach FSC45837924/5TOM 143.5
6.Madison Borsellino, Palm Beach FSC54573774/5TOM 174.2
7.Taylor Wheeler, Central Florida FSC77665435/6 4.9
8.Anna-Sophia Rodriguez, Miami FSC98788595/8 5.6
9.Stephanie Brimeyer, Atlanta FSC10109106684/9 6.3
10.Isabella Dady, Central Florida FSC891091010107/10 7.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 4Vicki MertenNew York, NY
Judge 5Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 6Earl RobertsStuart, FL
Judge 7David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:55PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Intermediate Solo Combined

Standings for the Free Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Madeline Freeman, Atlanta FSC12127216/2 1.0
2.Brianna Wood, University of Delawar...24212425/2 2.0
3.Francesca Cilluffo, Great Neck FSC31531336/3 3.0
4.Orianna Soublette, Palm Beach FSC48643744/4 4.0
5.Anna-Sophia Rodriguez, Miami FSC75374174/5TOM 135.0
6.Madison Borsellino, Palm Beach FSC57465564/5TOM 196.0
7.Michelle Gras, Palm Beach FSC66856656/6 7.0
8.Isabella Dady, Central Florida FSC83788896/8 8.0
9.Taylor Wheeler, Central Florida FSC99999987/9 9.0
10.Stephanie Brimeyer, Atlanta FSC101010101010107/10 10.0

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 4Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 5Vicki MertenNew York, NY
Judge 6Earl RobertsStuart, FL
Judge 7David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:55PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Intermediate Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Reagan Shippee, Palmetto Skate Club311133/1 
2.Ghyslaine Wambst, Miami FSC122225/2 
3.Rylee Sztuk, Palm Beach FSC433314/3 
4.Caroline Wright, FSC of Charleston244445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 07:59PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

IntermediateTest Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sabrina Dale, Orlando FSC121133/1 
2.Rylee Sztuk, Palm Beach FSC212314/2 
3.Reagan Shippee, Palmetto Skate Club333225/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Megan RaymondBethesda, MD
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 01:00PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Junior Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Isabel Torres, FSC of Charleston111124/1 
2.Ainsley Gossett, Palmetto Skate Club222215/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 08:01PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile BoysTest Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ethan Weyl, Central Florida FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Megan RaymondBethesda, MD
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 12:43PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Devyn Delaura, SC of Morris NJ1113/1 
2.Mikkelina Swenning, Panthers FSC4222/2 
3.Kasia Carter, Individual Member of ...3333/3 
4.Tatyana Christensen, Tampa Bay SC2443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristo BritoSpringdale, VA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 2Earl RobertsStuart, FL
Judge 3David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:14PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile Girls Short Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ariana Silva Falcon, Miami FSC111115/1 
2.Devyn Delaura, SC of Morris NJ322323/2 
3.Madeline Freeman, Atlanta FSC466243/4 
4.Lila Bo Williams, Orlando FSC275933/5TOM 10
5.Chloe Rutter, Atlanta FSC5945103/5TOM 14
6.Ariana Machado, Miami FSC833763/6TOM 12
7.Massiel Gonzalez, Miami FSC659853/6TOM 16
8.Christine Shin, Orlando FSC748483/7TOM 15
9.Carla del Rio, Pines FSC987673/7TOM 20
10.Lexi Popkin, Pines FSC1010101095/10 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Marcia ChaffeeWest Chester, OH
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Megan RaymondBethesda, MD
Judge 5Sara StephensMarietta, GA
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 04:52PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile Girls Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Jean Chance, Space Coast Ice Plex FSC211333/2 
2.Katia Velazquez, Mexico - Federacion M...333144/3 
3.Madeline Friedman, The SC of Florida664213/4TOM 7
4.Gretchen Lentz, SC Of Vail522453/4TOM 8
5.Kaitie Fuson, Miami FSC156524/5 
6.Analia De Jesus, Pines FSC445663/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Megan RaymondBethesda, MD
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 12:41PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile Jumps

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Devyn Delaura, SC of Morris NJ111115/1 
2.Mikkelina Swenning, Panthers FSC222333/2 
3.Matthew Grossman, Panthers FSC333225/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Megan RaymondBethesda, MD
Judge 4Mark LadwigParrish, FL
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 05:32PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Brooke Thomas, Space Coast Ice Plex FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantSusan NeimanNew York, NY
Judge 1Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 11:56AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile Shadow Dance

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Tara Smith, Space Coast Ice Plex FSC
Sasha Okane, Space Coast Ice Plex FSC
111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 07:52PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile Solo Combined

Final Standings

PlaceD1FDNameFP
1.21Anabelle Larson, Palm Beach FSC3.0
2.12Jamie Gordon, Central Florida FSC3.0
3.43Emma Steel, Central Florida FSC7.0
4.35Brooke Anderson, City of Palms FSC8.0
5.54Zoe Silvia, Georgia FSC9.0

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 07:15PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile Solo Combined

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Jamie Gordon, Central Florida FSC112123/1 1.0
2.Anabelle Larson, Palm Beach FSC221215/2 2.0
3.Brooke Anderson, City of Palms FSC335533/3 3.0
4.Emma Steel, Central Florida FSC443445/4 4.0
5.Zoe Silvia, Georgia FSC554355/5 5.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 07:15PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile Solo Combined

Standings for the Free Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Anabelle Larson, Palm Beach FSC111115/1 1.0
2.Jamie Gordon, Central Florida FSC222324/2 2.0
3.Emma Steel, Central Florida FSC333235/3 3.0
4.Zoe Silvia, Georgia FSC544543/4 4.0
5.Brooke Anderson, City of Palms FSC455455/5 5.0

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeSusan MillerBryn Mawr, PA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 4Vicki MertenNew York, NY
Judge 5Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 07:15PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile Solo Combined

Final Standings

PlaceD1FDNameFP
1.21Anabelle Larson, Palm Beach FSC2.4
2.12Jamie Gordon, Central Florida FSC2.7
3.43Emma Steel, Central Florida FSC5.8
4.35Brooke Anderson, City of Palms FSC7.1
5.54Zoe Silvia, Georgia FSC7.5

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:55PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile Solo Combined

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Jamie Gordon, Central Florida FSC112123/1 0.7
2.Anabelle Larson, Palm Beach FSC221215/2 1.4
3.Brooke Anderson, City of Palms FSC335533/3 2.1
4.Emma Steel, Central Florida FSC443445/4 2.8
5.Zoe Silvia, Georgia FSC554355/5 3.5

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:55PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile Solo Combined

Standings for the Free Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Anabelle Larson, Palm Beach FSC111115/1 1.0
2.Jamie Gordon, Central Florida FSC222324/2 2.0
3.Emma Steel, Central Florida FSC333235/3 3.0
4.Zoe Silvia, Georgia FSC544543/4 4.0
5.Brooke Anderson, City of Palms FSC455455/5 5.0

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeSusan MillerBryn Mawr, PA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 4Vicki MertenNew York, NY
Judge 5Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:55PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Juvenile Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Devyn Delaura, SC of Morris NJ111115/1 
2.Matthew Grossman, Panthers FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 08:00PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

No Test Dramatic Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Haley Glazier, Central Florida FSC2112/1 
2.Shennelly Goonetilleke, Central Florida FSC1223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Lori DunnGreensboro, GA
Judge 2Andrew LamLake Worth, FL
Judge 3Mark LadwigParrish, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:39PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

No Test Free Skate Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Katsiaryna Veina Bobrykava, FSC of Charleston111115/1 
2.Jenna Kanouse, Orlando FSC323244/3 
3.Alexa Rosenbloom, Panthers FSC434734/4 
4.Elise Sweeney, Individual Member of ...562423/4 
5.Emily McDaniel, Georgia FSC645354/5 
6.Kaylen Valdes, Miami FSC757684/7 
7.Duygu Lal Unsalan, Central Florida FSC888565/8 
8.Cozette Meglio, Ice Factory Skate Sch...299873/8 
9.Rachel Witko, Palmetto Skate Club976995/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 5Susan MillerBryn Mawr, PA
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 09:54AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

No Test Free Skate Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Neve Minor, FSC of Charleston141143/1 
2.Natalie Lennon, Carolinas FSC314213/2TOM 4
3.Nikita Chen, Miami FSC422423/2TOM 6
4.Amelia Rodriguez, Central Florida FSC253353/3 
5.Madeline Devendorf, Florida Gold Coast FSC535535/5 
6.Katherine McCarthy, Carolina Ice Palace (...867764/7TOM 26
7.Shennelly Goonetilleke, Central Florida FSC778674/7TOM 27
8.Andrea Ochoa, Miami FSC696884/8 
9.Joshua Gibbons, First Coast FSC989995/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 5Susan MillerBryn Mawr, PA
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 10:16AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

No Test Free Skate Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sara Wasserman, First Coast FSC132214/2TOM 6
2.Michelle Clark, FSC of Charleston223124/2TOM 7
3.Sharon Huang, Pines FSC416333/3 
4.Caroline Maffett, First Coast FSC344553/4 
5.Maggie Lorea, Panthers FSC567464/6 
6.Madisyn Nash, Palmetto Skate Club751673/6TOM 12
7.Abigail Mitchell, Carolinas FSC675743/6TOM 15
 Brooke Balogh, Palm Beach FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 5Susan MillerBryn Mawr, PA
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 10:37AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

No Test Free Skate Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Elise McConnell, Jacksonville Ice & Sp...121313/1 
2.Mary Lancaster, Space Coast Ice Plex FSC212125/2 
3.Evelyn Kaleniak, Central Florida FSC483244/4 
4.Haley Glazier, Central Florida FSC755554/5 
5.Nicole Jastrebova, Ice Factory Skate Sch...544873/5 
6.Summer Stevens, Daytona Beach FSC336783/6TOM 12
7.Kylie Johnson, Central Florida FSC678433/6TOM 13
8.Empress Fogle, FSC of Charleston867663/6TOM 18

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 5Susan MillerBryn Mawr, PA
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 10:58AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

No Test Jumps

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Amelia Rodriguez, Central Florida FSC112114/1 
2.Sabrina Wakat, Pines FSC223344/3 
3.Camila Simonassi, Panthers FSC434223/3 
4.Emily Font, Panthers FSC345434/4 
5.Maggie Lorea, Panthers FSC661553/5 
6.Kaylen Valdes, Miami FSC556665/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 04:12PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

No Test Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Amelia Rodriguez, Central Florida FSC3112/1 
2.Mary Lancaster, Space Coast Ice Plex FSC2322/2 
3.Neve Minor, FSC of Charleston4232/3 
4.Haley Glazier, Central Florida FSC1443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 2Megan RaymondBethesda, MD
Judge 3Christy WilliamsPembroke Pines, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 11:42AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

No Test Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Camila Simonassi, Panthers FSC113114/1 
2.Maggie Lorea, Panthers FSC222225/2 
3.Emily Font, Panthers FSC331443/3 
4.Alexa Rosenbloom, Panthers FSC444335/4 
 Brooke Balogh, Palm Beach FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLori DunnGreensboro, GA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Marcia ChaffeeWest Chester, OH
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 5Sara StephensMarietta, GA
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 06:17PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

NoTest Compulsor Moves Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Emily McDaniel, Georgia FSC1122/1 
2.Jenna Kanouse, Orlando FSC2213/2 
3.Kaylen Valdes, Miami FSC3832/3 
4.Andrea Ochoa, Miami FSC4343/4 
5.Amelia Rodriguez, Central Florida FSC5453/5 
6.Rachel Witko, Palmetto Skate Club7562/6TOM 11
7.Joshua Gibbons, First Coast FSC6682/6TOM 12
8.Sabrina Wakat, Pines FSC8772/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 3David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 12:23PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

NoTest Compulsory Moves Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Madisyn Nash, Palmetto Skate Club1412/1 
2.Nikita Chen, Miami FSC2522/2 
3.Sharon Huang, Pines FSC4232/3TOM 5
4.Neve Minor, FSC of Charleston3342/3TOM 6
5.Evelyn Kaleniak, Central Florida FSC6152/5 
6.Michelle Clark, FSC of Charleston5663/6 
7.Maggie Lorea, Panthers FSC8772/7 
8.Elise McConnell, Jacksonville Ice & Sp...7883/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 3David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 12:22PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Novice Solo Combined

Final Standings

PlaceD1FDNameFP
1.11Nicole Kelly, Washington FSC2.0
2.22Tiffany Hatzikoutelis, Atlanta FSC4.0

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 06:09PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Novice Solo Combined

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Nicole Kelly, Washington FSC121123/1 1.0
2.Tiffany Hatzikoutelis, Atlanta FSC212215/2 2.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Diana WisnerWilmington, DE
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 06:09PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Novice Solo Combined

Standings for the Free Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Nicole Kelly, Washington FSC111115/1 1.0
2.Tiffany Hatzikoutelis, Atlanta FSC222225/2 2.0

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 06:09PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Novice Solo Combined

Final Standings

PlaceD1FDNameFP
1.11Nicole Kelly, Washington FSC1.0
2.22Tiffany Hatzikoutelis, Atlanta FSC2.0

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:54PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Novice Solo Combined

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Nicole Kelly, Washington FSC121123/1 0.0
2.Tiffany Hatzikoutelis, Atlanta FSC212215/2 0.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Diana WisnerWilmington, DE
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:54PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Novice Solo Combined

Standings for the Free Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Nicole Kelly, Washington FSC111115/1 1.0
2.Tiffany Hatzikoutelis, Atlanta FSC222225/2 2.0

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:54PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Open Juvenile Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Cassidy Lena, Palmetto Skate Club1113/1 
2.Kaitie Fuson, Miami FSC2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristo BritoSpringdale, VA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 2Earl RobertsStuart, FL
Judge 3David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 03:18PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Open Juvenile Girls FS

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Tamara Grose, Palmetto Skate Club111115/1 
2.Olivia Davis, Space Coast Ice Plex FSC343363/3 
3.Bayla Landy, FSC of Charleston435244/4 
4.Valeria Gonzalez, Pines FSC654433/4 
5.Abigail Dickinson, Pines FSC562524/5 
6.Cassidy Lena, Palmetto Skate Club226653/5 
 Mia Blavatnik, Pines FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 3Mark LadwigParrish, FL
Judge 4Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 5Robert WagnerOrlando, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 06:38PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Free - Free skate 6 Showcase Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Noelle Wilson, Space Coast Ice Plex FSC1122/1 
2.Karli Goett, Space Coast Ice Plex FSC2213/2 
3.Christa Nelson, Learn To Skate of the...3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantSusan NeimanNew York, NY
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 3Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 02:05PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Free - Free skate 6 Showcase Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Natalie Norcross, Space Coast Ice Plex FSC1113/1 
2.Allana Fain, First Coast FSC2322/2 
3.Maria Fernanda Lorenzo, Mexico - Federacion M...3233/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantSusan NeimanNew York, NY
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 3Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 02:13PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Free Program Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Valeria Zahharova, Ice Factory Skate Sch...1122/1 
2.Adriana Vedmed, Kendall Ice Arena2242/2 
3.Isabella Kearney, FSC of Charleston3313/3 
4.Avery Doyle, FSC of Charleston4433/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeSusan MillerBryn Mawr, PA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Lori DunnGreensboro, GA
Judge 2Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 11:04AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Free Program Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Karli Goett, Space Coast Ice Plex FSC1322/2*** TIE ***
1.Caiyla Shaw, Pines FSC2132/2*** TIE ***
1.Hannah Kapiloff, Scott Rakow Youth Cen...3212/2*** TIE ***
4.Laura Carbone, Jacksonville Ice & Sp...4452/4 
5.Brianna Hanson, Pines FSC5543/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeSusan MillerBryn Mawr, PA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Lori DunnGreensboro, GA
Judge 2Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 11:21AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Free Skate Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Caiyla Shaw, Pines FSC3112/1 
2.Adriana Vedmed, Kendall Ice Arena1322/2TOM 3
3.Hannah Kapiloff, Scott Rakow Youth Cen...2242/2TOM 4
4.Brianna Hanson, Pines FSC4433/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 09:10AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Juvenile Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Dalila Delaura, SC of Morris NJ211213/1 
2.Sarah Witko, Palmetto Skate Club142153/2 
3.Abigail Bradley, First Coast FSC335324/3 
4.Emma Cheney, Miami FSC523433/3 
5.Katia Velazquez, Mexico - Federacion M...464643/4 
6.Mia Rafanelli, Georgia FSC656764/6 
7.Mikah Combs, Pines FSC878875/8 
8.Caitlin Sabella, Central Florida FSC789584/8 
9.Sydney Freedman, Pines FSC997995/9 
 Jaden Muncie, Southwest Florida FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristo BritoSpringdale, VA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 02:58PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Juvenile Dramatic Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Meghan Olson, Space Coast Ice Plex FSC1113/1 
 Isabella Lopez-Arce, Skating Federation of...    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Lori DunnGreensboro, GA
Judge 2Andrew LamLake Worth, FL
Judge 3Mark LadwigParrish, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:38PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Juvenile Girls Free Skate Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Olivia Appel, Panthers FSC134113/1 
2.Christine Shin, Orlando FSC341223/2 
3.Lila Bo Williams, Orlando FSC253334/3 
4.Dalila Delaura, SC of Morris NJ422553/4 
5.Kate Yarem, Central Florida FSC586464/6 
6.Sarah Witko, Palmetto Skate Club865673/6 
7.Alison Rho, Triangle FSC977744/7 
8.Ariana Machado, Miami FSC618885/8 
9.Grace Denton, Carolinas FSC799995/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 05:28PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Juvenile Girls Free Skate Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Tatyana Christensen, Tampa Bay SC331113/1 
2.Elizabeth Douglas, Atlanta FSC113335/3 
3.Melanie Schael, Atlanta FSC542623/4TO 19
4.Jennifer Gearin, Space Coast Ice Plex FSC224763/4TO 21
5.Kasia Carter, Individual Member of ...475554/5 
6.Sydney Freedman, Pines FSC657243/5 
7.Jennifer Testa, Pines FSC766473/6 
 Isabella Lopez-Arce, Skating Federation of...      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 05:54PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Juvenile Jumps

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ava Zubik, Panthers FSC121173/1 
2.Dalila Delaura, SC of Morris NJ212424/2 
3.Emma Cheney, Miami FSC343334/3 
4.Olivia Appel, Panthers FSC634253/4 
5.Jonathan Pan, Georgia FSC455515/5 
6.Jennifer Gearin, Space Coast Ice Plex FSC566645/6 
7.Kelly O'Neill, Palmetto Skate Club977963/7 
8.Caitlin Sabella, Central Florida FSC798884/8 
9.Lindsey Barnett, Pines FSC889793/8 
 Isabel Castillon, Daytona Beach FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 05:16PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Juvenile Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Meghan Olson, Space Coast Ice Plex FSC1113/1 
2.Ashley Campbell, Space Coast Ice Plex FSC2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKathleen KriegerArlington Hts, IL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Marcia ChaffeeWest Chester, OH
Judge 2Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 12:51PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Juvenile Spins Group Boys

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Lucas Appel, Panthers FSC111115/1 
2.Jonathan Pan, Georgia FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 07:41PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Juvenile Spins Group Girls

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Dalila Delaura, SC of Morris NJ111115/1 
2.Ava Zubik, Panthers FSC252623/2 
3.Kate Yarem, Central Florida FSC423234/3 
4.Caitlin Sabella, Central Florida FSC364344/4 
5.Isabella Thompson, First Coast FSC635554/5 
6.Sydney Freedman, Pines FSC546463/5 
7.Kelly O'Neill, Palmetto Skate Club787783/7 
8.Julia Moon, Central Florida FSC878875/8 
 Isabella Lopez-Arce, Skating Federation of...      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 07:43PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Juvenile Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Kelly O'Neill, Palmetto Skate Club111115/1 
2.Ashley Campbell, Space Coast Ice Plex FSC222333/2 
3.Ariel Wang, Daytona Beach FSC333225/3 
 Madeline Kopitnik, Central Florida FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Megan RaymondBethesda, MD
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 12:17PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre JuvenileBoys FS

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Lucas Appel, Panthers FSC1113/1 
2.Jonathan Pan, Georgia FSC2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 2Mark LadwigParrish, FL
Judge 3Robert WagnerOrlando, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 06:06PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Prelimanary Boys FS

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Drew Hencye, Southwest Florida FSC1122/1 
2.Chase Capaz, Central Florida FSC2213/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 2Mark LadwigParrish, FL
Judge 3Robert WagnerOrlando, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 05:59PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Preliminary Compulsory Moves Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Elise Sweeney, Individual Member of ...1113/1 
2.Evie Inman, FSC of Charleston2223/2 
3.Madeline Devendorf, Florida Gold Coast FSC3333/3 
 Olivia Zack, Panthers FSC    Withdrawn
 Jonah Zack, Panthers FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Earl RobertsStuart, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 12:32PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Preliminary Compulsory Moves Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Laura Carrasco, Skating Federation of...3112/1 
2.Savanha Moreno, Panthers FSC2223/2 
3.Sara Wasserman, First Coast FSC1432/3 
4.Isabella Chase, Daytona Beach FSC4343/4 
5.Maggie Duhaime, Space Coast Ice Plex FSC5553/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Earl RobertsStuart, FL
Judge 3Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 12:42PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Preliminary Dramatic Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Laura Carrasco, Skating Federation of...1113/1 
2.Marissa Rosenberg, Panthers FSC2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Lori DunnGreensboro, GA
Judge 2Andrew LamLake Worth, FL
Judge 3Mark LadwigParrish, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:37PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Preliminary Girls Free Skate Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Jordana Grossman, Panthers FSC2213/2 
2.Savannah Kearney, FSC of Charleston3122/2 
3.Chloe Edwards, First Coast FSC3333/3 
4.Julia Axley, Space Coast Ice Plex FSC1443/4 
5.Makenna Freeley, Palm Beach FSC5553/5 
6.Katelyn Hill, Central Florida FSC6762/6 
7.Paula Schmitt, FSC of Charleston7872/7 
8.Kennedy Boustead, Georgia FSC9682/8 
9.Gabriella Silverstein, Panthers FSC8993/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristo BritoSpringdale, VA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 2David ThompsonAventura, FL
Judge 3Christy WilliamsPembroke Pines, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 02:41PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Preliminary Girls Free Skate Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Janette Del Castillo, Panthers FSC3112/1 
2.Peyton Greenway, Carolinas FSC1223/2 
3.Emmalyn Hubert, FSC of Charleston2333/3 
4.Evie Inman, FSC of Charleston4542/4 
5.Maggie Duhaime, Space Coast Ice Plex FSC5652/5 
6.Reagan Kadlub, Georgia FSC8472/7TOM 11
7.Isabella Chase, Daytona Beach FSC7862/7TOM 13
8.Marissa Rosenberg, Panthers FSC9782/8 
9.Samantha Peck, Florida Gold Coast FSC6993/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristo BritoSpringdale, VA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 2David ThompsonAventura, FL
Judge 3Christy WilliamsPembroke Pines, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 03:05PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Preliminary Girls Free Skate Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Katy Ho, FSC of Charleston1113/1 
2.Rebecca Fernandez, Pines FSC5222/2 
3.Hannah Fischer, Panthers FSC2542/4TOM 6
4.Laura Carrasco, Skating Federation of...4632/4TOM 7
5.Karen Estevez, Palm Beach FSC3752/5 
6.Ana Wells, Tampa Bay SC7362/6 
7.Anna Hopkins, Space Coast Ice Plex FSC6972/7 
8.Autumn Garvey, Central Florida FSC8492/8TOM 12
9.Ashlynn Altman, Daytona Beach FSC9882/8TOM 16

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristo BritoSpringdale, VA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 2David ThompsonAventura, FL
Judge 3Christy WilliamsPembroke Pines, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 03:28PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Preliminary Jumps Boys

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Alexander Kopitnik, Central Florida FSC111115/1 
 Jonah Zack, Panthers FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 04:19PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Preliminary Jumps Girls

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sara Wasserman, First Coast FSC111124/1 
2.Caroline Baldwin, First Coast FSC334413/3TO 15
3.Paula Schmitt, FSC of Charleston262533/3TO 18
4.Elise Sweeney, Individual Member of ...523363/3TOM 8
5.Sarah Moon, Central Florida FSC347643/4 
6.Reagan Kadlub, Georgia FSC655273/5 
7.Savanha Moreno, Panthers FSC776854/7 
8.Emily McDaniel, Georgia FSC888785/8 
 Olivia Zack, Panthers FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 04:33PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Preliminary Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Reagan Kadlub, Georgia FSC1312/1 
2.Jonah Zack, Panthers FSC2142/2 
3.Olivia Zack, Panthers FSC5422/4TOM 6
4.Autumn Garvey, Central Florida FSC4632/4TOM 7
5.Maggie Duhaime, Space Coast Ice Plex FSC3553/5 
6.Laura Carrasco, Skating Federation of...6263/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 12:25PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Preliminary Spins Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Katsiaryna Veina Bobrykava, FSC of Charleston111115/1 
2.Caroline Baldwin, First Coast FSC232335/3 
3.Elise Sweeney, Individual Member of ...324623/3 
4.Caroline Maffett, First Coast FSC643543/4 
5.Emily McDaniel, Georgia FSC455464/5 
6.Sarah Moon, Central Florida FSC566253/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLori DunnGreensboro, GA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Marcia ChaffeeWest Chester, OH
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 5Sara StephensMarietta, GA
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 06:34PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre Preliminary Spins Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Laura Carrasco, Skating Federation of...211114/1 
2.Evie Inman, FSC of Charleston122225/2 
3.Alexander Kopitnik, Central Florida FSC333344/3 
4.Savanha Moreno, Panthers FSC454434/4 
5.Sara Wasserman, First Coast FSC545555/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLori DunnGreensboro, GA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Marcia ChaffeeWest Chester, OH
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Debi ShapiroLake Worth, FL
Judge 5Sara StephensMarietta, GA
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 06:35PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Preliminary Compulsory Moves Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Chloe Edwards, First Coast FSC111314/1 
2.Sydney Carcases, Miami FSC222433/2 
3.Tahani Dole, Central Florida FSC443154/4 
4.Alexa Cohen, Miami FSC355243/4TO 19
5.Savannah Kearney, FSC of Charleston634523/4TO 20
6.Samantha Peck, Florida Gold Coast FSC766664/6 
7.Kennedy Boustead, Georgia FSC577775/7 
8.Marissa Rosenberg, Panthers FSC888885/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristo BritoSpringdale, VA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 02:21PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Preliminary Compulsory Moves Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Emmalyn Hubert, FSC of Charleston122113/1 
2.Laurie Wang, Daytona Beach FSC211225/2 
3.Amanda Wilcox, Miami FSC633733/3 
4.Hannah Fischer, Panthers FSC345363/4 
5.Alex Croley, Orlando FSC457454/5 
6.Ana Wells, Tampa Bay SC774543/5 
7.Julia Moon, Central Florida FSC568873/7 
8.Stephanie Dahan, Pines FSC886685/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristo BritoSpringdale, VA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 02:36PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Preliminary Dramatic Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Tahani Dole, Central Florida FSC1312/1 
2.Paige Mcchesney, Palm Beach FSC2223/2 
3.Olivia Cooper, Space Coast Ice Plex FSC3133/3 
4.Julia Axley, Space Coast Ice Plex FSC4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Lori DunnGreensboro, GA
Judge 2Andrew LamLake Worth, FL
Judge 3Mark LadwigParrish, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:37PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Preliminary Girls Free Skate Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Ava Zubik, Panthers FSC1113/1 
2.Abigail Bradley, First Coast FSC2532/3TO 10
3.Isabella St Gelais, Panthers FSC6322/3TO 11
4.Emma Cheney, Miami FSC3272/3TO 12
5.Audrey Latham, Atlanta FSC4352/4 
6.Isabella Thompson, First Coast FSC5642/5 
7.Mia Rafanelli, Georgia FSC8762/7 
8.Tahani Dole, Central Florida FSC7883/8 
 Danica Medina, Panthers FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristo BritoSpringdale, VA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 2David ThompsonAventura, FL
Judge 3Christy WilliamsPembroke Pines, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 03:51PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Preliminary Girls Free Skate Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sophia De Jesus, Pines FSC112114/1 
2.Alexa Cohen, Miami FSC223224/2 
3.Sydney Carcases, Miami FSC344333/3 
4.Heidi Raley, Southwest Florida FSC455443/4 
5.Miola Hedayat, Central Florida FSC531754/5 
6.Cristanne Goodwin, Atlanta FSC767563/6TOM 17
7.Sarah Cairo, Atlanta FSC676673/6TOM 18
 Isabel Castillon, Daytona Beach FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Ilana PrusockNew York, NY
Judge 2Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 3Sharon CareyLouisville, KY
Judge 4Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 04:19PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Preliminary Girls Free Skate Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Kelly Piper, Central Florida FSC111115/1 
2.Laurie Wang, Daytona Beach FSC223623/2 
3.Caitlin Sabella, Central Florida FSC332244/3 
4.Mikah Combs, Pines FSC445763/5TO 26
5.Alex Croley, Orlando FSC856353/5TO 27
6.Kenzie Poole, Space Coast Ice Plex FSC584473/5TO 28
7.Amanda Wilcox, Miami FSC778534/7 
8.Lindsey Barnett, Pines FSC667883/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Ilana PrusockNew York, NY
Judge 2Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 3Sharon CareyLouisville, KY
Judge 4Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 04:41PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Preliminary Jumps Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Janette Del Castillo, Panthers FSC111115/1 
2.Makenna Freeley, Palm Beach FSC234234/3 
3.Isabella St Gelais, Panthers FSC422343/3TOM 7
4.Jordana Grossman, Panthers FSC343423/3TOM 8
5.Gabriella Silverstein, Panthers FSC555555/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 04:46PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Preliminary Jumps Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sophia De Jesus, Pines FSC121114/1 
2.Hannah Fischer, Panthers FSC312224/2 
3.Rebecca Fernandez, Pines FSC243334/3 
4.Julia Moon, Central Florida FSC534543/4 
5.Stephanie Dahan, Pines FSC455455/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 04:57PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Preliminary Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Julia Axley, Space Coast Ice Plex FSC1122/1 
2.Olivia Cooper, Space Coast Ice Plex FSC2252/2 
3.Kenzie Poole, Space Coast Ice Plex FSC3362/3 
4.Miola Hedayat, Central Florida FSC4512/4TOM 5
5.Katelyn Hill, Central Florida FSC6432/4TOM 7
6.Isabella St Gelais, Panthers FSC5642/5 
7.Anna Hopkins, Space Coast Ice Plex FSC7773/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKathleen KriegerArlington Hts, IL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Marcia ChaffeeWest Chester, OH
Judge 2Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 12:53PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Preliminary Shadow Dance

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Brooke Anderson, City of Palms FSC
Emily Newbury, Washington FSC
111115/1 
2.Hope Dady, Central Florida FSC
Stacey Faulk, Space Coast Ice Plex FSC
222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 07:44PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Preliminary Spins Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Savannah Kearney, FSC of Charleston113123/1 
2.Isabella St Gelais, Panthers FSC241313/2 
3.Jordana Grossman, Panthers FSC334633/3 
4.Kennedy Boustead, Georgia FSC625254/5TOM 14
5.Gabriella Silverstein, Panthers FSC452574/5TOM 16
6.Janette Del Castillo, Panthers FSC586443/5 
7.Samantha Peck, Florida Gold Coast FSC767765/7 
8.Katie Greenberg, Florida SunCoast FSC878885/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 07:04PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Preliminary Spins Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Emmalyn Hubert, FSC of Charleston111115/1 
2.Hannah Fischer, Panthers FSC422243/2 
3.Ana Wells, Tampa Bay SC343334/3 
4.Marissa Rosenberg, Panthers FSC234423/3 
5.Stephanie Dahan, Pines FSC665553/5 
6.Madelyn Stark, Daytona Beach FSC556674/6 
7.Ariel Wang, Daytona Beach FSC777765/7 
8.Madeline Kopitnik, Central Florida FSC888885/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 07:21PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Preliminary Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Julia Moon, Central Florida FSC111115/1 
2.Lily Herzig, The Skating Club of N...323235/3 
3.Sarah Howard, Panthers FSC242343/3 
4.Madelyn Stark, Daytona Beach FSC534424/4 
5.Katie Greenberg, Florida SunCoast FSC456563/5 
6.Rachel Scruggs, Daytona Beach FSC665655/6 
 Stephanie Dahan, Pines FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Judge 4Megan RaymondBethesda, MD
Judge 5Debi ShapiroLake Worth, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 12:04PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre-Preliminary Boys Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Alexander Kopitnik, Central Florida FSC111115/1 
2.Jonah Zack, Panthers FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Todd BromleyCarrolton, TX
Judge 2Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 3Lori DunnGreensboro, GA
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Mark LadwigParrish, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 11:46AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre-Preliminary Girls Test Track Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sarah Moon, Central Florida FSC112114/1 
2.Meyanna Burtram, Southwest Florida FSC521243/2 
3.Elektra Meyers, Florida Gold Coast FSC243334/3 
4.Sabrina Wakat, Pines FSC364523/4TOM 9
5.Olivia Zack, Panthers FSC435453/4TOM 11
6.Olivia Barton, Central Florida FSC656665/6 
 Natalia Torano, Palm Beach FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Todd BromleyCarrolton, TX
Judge 2Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 3Lori DunnGreensboro, GA
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Mark LadwigParrish, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 11:24AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Pre-Preliminary Girls Test Track Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Savanha Moreno, Panthers FSC221113/1 
2.Kathrin Nazemian, Space Coast Ice Plex FSC113253/2 
3.Carolyn Vernon, Florida Gold Coast FSC434345/4 
4.Paige Mcchesney, Palm Beach FSC562423/4TOM 8
5.Caitlin Mesa, Panthers FSC345533/4TOM 10
6.Alexandra Scrogins, First Coast FSC656665/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Todd BromleyCarrolton, TX
Judge 2Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 3Lori DunnGreensboro, GA
Judge 4Earl RobertsStuart, FL
Judge 5Mark LadwigParrish, FL
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 08, 2017, 11:41AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Senior Shadow Dance

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Tara Smith, Space Coast Ice Plex FSC
Cheryl Smith, Space Coast Ice Plex FSC
1113/1 
 Tara Smith, Space Coast Ice Plex FSC
Sasha Okane, Space Coast Ice Plex FSC
    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeSusan MillerBryn Mawr, PA
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 08:05PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Snowplow Sam Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Audrey Wiant, Space Coast Ice Plex FSC1113/1 
2.Gabriel Young, Space Coast Ice Plex FSC2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDavid ThompsonAventura, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Sarah MahanSt Augustine, FL
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 10:00AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo - Bronze Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.12Madeline Freeman, Atlanta FSC3.0
2.31Anabelle Larson, Palm Beach FSC4.0
3.23Jamie Gordon, Central Florida FSC5.0
4.44Liam Tan, The Skating Club of N...8.0
5.65Emma Steel, Central Florida FSC11.0
6.75Brooke Anderson, City of Palms FSC12.0
7.57Brianna Wood, University of Delawar...12.0
8.88Zoe Silvia, Georgia FSC16.0

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 10:48AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo - Bronze Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Madeline Freeman, Atlanta FSC132243/2TO 121.0
2.Jamie Gordon, Central Florida FSC327123/2TO 152.0
3.Anabelle Larson, Palm Beach FSC241383/3 3.0
4.Liam Tan, The Skating Club of N...453713/4 4.0
5.Brianna Wood, University of Delawar...614573/5 5.0
6.Emma Steel, Central Florida FSC568634/6 6.0
7.Brooke Anderson, City of Palms FSC876453/6 7.0
8.Zoe Silvia, Georgia FSC785863/7 8.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 10:48AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo - Bronze Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Anabelle Larson, Palm Beach FSC111115/1 1.0
2.Madeline Freeman, Atlanta FSC242423/2 2.0
3.Jamie Gordon, Central Florida FSC374233/3TOM 83.0
4.Liam Tan, The Skating Club of N...533343/3TOM 94.0
5.Brooke Anderson, City of Palms FSC656574/6*** TIE ***5.0
5.Emma Steel, Central Florida FSC765654/6*** TIE ***5.0
7.Brianna Wood, University of Delawar...427763/6 7.0
8.Zoe Silvia, Georgia FSC888885/8 8.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 10:48AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo - Pre Silver Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Chiara Tan, The Skating Club of N...2.0
2.22Madison Borsellino, Palm Beach FSC4.0
3.33Michelle Gras, Palm Beach FSC6.0
4.54Isabella Dady, Central Florida FSC9.0
5.45Taylor Wheeler, Central Florida FSC9.0
6.66Stephanie Brimeyer, Atlanta FSC12.0

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 10:28AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo - Pre Silver Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Chiara Tan, The Skating Club of N...111214/1 1.0
2.Madison Borsellino, Palm Beach FSC322124/2 2.0
3.Michelle Gras, Palm Beach FSC233335/3 3.0
4.Taylor Wheeler, Central Florida FSC544444/4 4.0
5.Isabella Dady, Central Florida FSC455654/5 5.0
6.Stephanie Brimeyer, Atlanta FSC666565/6 6.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 10:28AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo - Pre Silver Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Chiara Tan, The Skating Club of N...111115/1 1.0
2.Madison Borsellino, Palm Beach FSC223224/2 2.0
3.Michelle Gras, Palm Beach FSC332335/3 3.0
4.Isabella Dady, Central Florida FSC544453/4 4.0
5.Taylor Wheeler, Central Florida FSC455545/5 5.0
6.Stephanie Brimeyer, Atlanta FSC666665/6 6.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 10:28AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo - Silver Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Nicole Kelly, Washington FSC2.0
2.22Francesca Cilluffo, Great Neck FSC4.0

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 10:04AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo - Silver Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Nicole Kelly, Washington FSC111115/1 1.0
2.Francesca Cilluffo, Great Neck FSC222225/2 2.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 10:04AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo - Silver Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Nicole Kelly, Washington FSC111115/1 1.0
2.Francesca Cilluffo, Great Neck FSC222225/2 2.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 3Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 07, 2017, 10:04AM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo Junior Combined

Final Standings

PlaceODFDNameFP
1.11Breelie Taylor, Atlanta FSC1.7

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 05:53PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo Junior Combined

Standings for the Short Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Breelie Taylor, Atlanta FSC111115/1 0.7

Panel of Officials for the Short Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Vicki MertenNew York, NY
Judge 3Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 05:53PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo Junior Combined

Standings for the Free Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Breelie Taylor, Atlanta FSC111115/1 1.0

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 05:53PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo Pre Bronze Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Audrey Kate Johnson, Atlanta FSC2.0

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 08:40PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo Pre Bronze Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Audrey Kate Johnson, Atlanta FSC111115/1 1.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 08:40PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo Pre Bronze Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Audrey Kate Johnson, Atlanta FSC111115/1 1.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 08:40PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo Preliminary Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.21Sarah Howard, Panthers FSC3.0
2.12Abigail Newbury, Washington FSC3.0
3.33Emily Newbury, Washington FSC6.0

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 08:39PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo Preliminary Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Abigail Newbury, Washington FSC111214/1 1.0
2.Sarah Howard, Panthers FSC322124/2 2.0
3.Emily Newbury, Washington FSC233335/3 3.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 08:39PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo Preliminary Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Sarah Howard, Panthers FSC112123/1 1.0
2.Abigail Newbury, Washington FSC221215/2 2.0
3.Emily Newbury, Washington FSC333335/3 3.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 3Vicki MertenNew York, NY
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5David ThompsonAventura, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 08:39PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo Senior Combined

Final Standings

PlaceODFDNameFP
1.41Sarah Fuller, Tampa Bay SC3.8
2.32Soucci Taylor, Atlanta FSC4.1
3.23Alyssa Law, Palm Beach FSC4.4
4.14Emma Probus, Central Florida FSC4.7
5.55Tabatha Tarafa, Palm Beach FSC8.5
   Scarlett Granger, Washington FSCWithdrawn

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 05:50PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo Senior Combined

Standings for the Short Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Emma Probus, Central Florida FSC111423/1 0.7
2.Alyssa Law, Palm Beach FSC222115/2 1.4
3.Soucci Taylor, Atlanta FSC333244/3 2.1
4.Sarah Fuller, Tampa Bay SC545333/4 2.8
5.Tabatha Tarafa, Palm Beach FSC454555/5 3.5
 Scarlett Granger, Washington FSC      Withdrawn 

Panel of Officials for the Short Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Sharon CareyLouisville, KY
Judge 2Vicki MertenNew York, NY
Judge 3Robert HorenFt Lauderdale, FL
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 05:50PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Solo Senior Combined

Standings for the Free Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Sarah Fuller, Tampa Bay SC121413/1 1.0
2.Soucci Taylor, Atlanta FSC212225/2 2.0
3.Alyssa Law, Palm Beach FSC344133/3TOM 73.0
4.Emma Probus, Central Florida FSC433343/3TOM 94.0
5.Tabatha Tarafa, Palm Beach FSC555555/5 5.0
 Scarlett Granger, Washington FSC      Withdrawn 

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeDiana WisnerWilmington, DE
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Jacqueline AddisPalm Harbor, FL
Judge 2Sharon CareyLouisville, KY
Judge 3Deborah HagenauerAllentown, PA
Judge 4Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 5Earl RobertsStuart, FL
Substitute  

Last Updated: Thu, Apr 06, 2017, 05:50PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Teen Dramatic Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Jean Chance, Space Coast Ice Plex FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKathleen KriegerArlington Hts, IL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Marcia ChaffeeWest Chester, OH
Judge 2Susan MillerBryn Mawr, PA
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 01:01PM (Competition local time)

The Florida Open - Compete USA Competition

Teen Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Jean Chance, Space Coast Ice Plex FSC1113/1 
2.Reagan Shippee, Palmetto Skate Club2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRobert WagnerOrlando, FL
Assistant Referee  
AccountantEsther StephensSarasota, FL
Judge 1Kerry Jennings-CooperAlexandria, VA
Judge 2Sharon HyreAtlanta, GA
Judge 3Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 09, 2017, 12:26PM (Competition local time)